Když to fízlové přepísknou

22. června 2017 v 12:21 | Zlobivý právník |  Pomáhat a chránit (a lhát)
Když jsem zhruba před rokem stál před policajtem, který si nasadil rukavičky, držel v ruce pouta a řval na mě, že si může dělat, co chce, a že policie je represivní složka, řekl jsem si, že je to magor. Tehdy jsem ještě netušil, jak moc extenzivně vlastně sami policisté tento statut represivní složky chápou. V posledních dnech začínám litovat toho, že jsem tehdy ke stížnosti, kterou jsem posílal na Krajské ředitelství, nepřipojil i audiovizuální záznam celého toho "zákroku" - oba dva fízlové tak dál pracují u policie a je reálné riziko, že jednou taky někoho umlátí k smrti.

Jasně, to zní asi trochu jako přitažené za vlasy, takže by zřejmě bylo vhodné uvést čtenáře "do obrazu".
Je to zruba dva roky, co 11 fízlů umlátilo před Kongresovým centrem v Praze spoutaného muže k smrti. Před půl rokem začala incident řešit GIBS a včera padl první verdikt u soudu. Celé se to odehrálo nějak takto:
Blíže neznámý umlácený se zhulil, dělal v parku čuničiny a snažil se tam balit maminky. Těm se jeho chování nelíbilo a zavolaly benga. Přijela hlídka, která muže zadržela. Potud v pořádku. První pochybná věc se stala hned v zápětí: policisté muže údajně na jeho vlastní žádost (kvůli bolesti ramen) zpoutali.

Jelikož vím, jací dokáží být fízlové magoři a jak ochotně se ženou do používání pout a jelikož je jejich zákrok nepřezkoumatelný (není z něj žádný audiovizuální záznam), tipnul bych si, že tvrzení policistů o užití pout je účelné, aby se vyhnuli trestu. Samozřejmě nechci tvrdit, že policisté vždy a všude bezpodmínečně lžou, ale mnohem věrohodnější mi připadá tato verze:
Hlídka přijela na místo, oslovila muže, ten byl velmi extrovertní, začal na ně něco pokřikovat a ošíval se. Z řeči těla zřejmě vyplynulo, že muž "jede bomby", načež se v očích policistů stal nebezpečným feťákem a jelikož jim odmítl dobrovolně líbat boty, tak ho pro jistotu spoutali.

Následoval převoz na záchytku, během kterého se muž pokusil policistům utéct. Údajně udeřil jednoho z policistů do hlavy a rozbil skleněné výplně dveří. Policisté na situaci reagovali tak, že se rozhodli do příjezdu posil držet muže násilím ve voze. Jakmile dorazily na místo posily, začala ta pravá akce. Několik vteřin na to již do vozu míří první dávka pepřového spreje, kterou zčásti schytal i velitel eskorty, Jan Tichý.

Nevím, jestli jste někdy zkoušeli účinky pepřového spreje, ale není to žádná sranda. Nedovedu si reálně představit, že bych se zhulil, někdo mi do obličeje nastříkal pepřák a já se zvládnul dál bránit. Nebezpečný feťák sebou zřejmě dál ošíval (je otázka, do jaké míry to bylo vlivem pepřáku a jak moc velkou měl ještě snahu utéct policistům), v důsledku čehož ho policisté vytáhli z auta a začali ho mlátit a řezat obušky. Tou dobou již na místě zasahovalo celkem 11 policistů, což je na zpacifikování jednoho zhuleného spoutaného muže celkem dost. Zřejmě se lelze divit, že muž výlevy zakomplexovaných fízlů nepřežil a v průběhu 40 minutové mlátičky to odpískal. Ano, zákrok, který by šlo stihnout během pár minut (vytáhnout z auta, Taserem nebo hmatem paralyzovat a než by se vzpamatoval ho odtáhnout do cely), trval celých 40 minut. Během těchto 40 minut se však muž s policisty nepral, jako to dělají zločinci v Kobře 11, nýbrž ležel na zemi, kde na něm klečelo 5 fízlů a zbývajících 6 se na něm "střídalo", ergo ho systematicky a neorganizovaně řezali hlava nehlava do celého těla, dokud se nepřestal hýbat.

Jenže tím to nekončí. Muž totiž nezemřel na konci zákroku, ani poté, co ho v těžkém stavu převezli do nemocnice. Zhruba ve 45. minutě dorazil na místo lékař. Podle jeho výpovědi měl problém se k muži vůbec dostat, protože na něm klečelo 5 fízlů. Když je konečně přesvědčil, aby povolili, nezbylo mu nic jiného, než u muže, jehož tělo bylo poseto podlitinami, výrony, oděrky a který měl i několik vnitřních zranění, konstatovat smrt. Smrt, která dle jeho "analýzy" nastala před 20 minutami. To znamená, že z 11 policistů ani jednomu nedošlo, že takové mlácení člověku způsobí vážná zranění a co hůř, nikdo z těch 11 policistů si nevšimnul, že muž, na kterém (dle svojí výpovědi) střídavě klečeli a mlátili ho, je už dávno mrtvý a v zákroku pokračovali ještě 15 minut poté, co jim ten chlap exnul. Příčina smrti: šok v důsledku četných zranění a následná zástava srdce.
Lékař přitom upozorňuje na to, že zranění samy o sobě nemusely být smrtelné, kdyby mu některý z policistů včas poskytnul první pomoc. Z lékařského hlediska musím podotknout, že účinnost ("úspěšnost") resuscitace zahájené do 1. minuty od zástavy srdce skutečně převyšuje 70-80 %.

Po právní stránce tedy policisté zpackali, co se dalo. Ze soudního přelíčení, které proběhlo včera, přitom vyplynulo, že zákroku vlastně nikdo nevelel. Chápu formální stránku toho, že zákroku měl někdo velet a tento člověk měl policisty koordinovat, ale znamená to opravdu, že pokud nad policejními psy nestojí žádný pán, tak jsou to neřízené střely, které budou ve jménu zákona mlátit lidi a vraždit? Přesně to se totiž stalo - byť to zřejmě nebyl úmysl, v důsledku svého neuváženého jednání policisté muže zabili.

Nerad soudím lidi podle jejich vzhledu, nicméně vzezření obou obžalovaných policistů (Jan Tichý, Lukáš Oubracht) ve mně evokuje sklony k extrémům. Podrobnější posouzení ponechávám na čtenáři.

Zdrojem všech informací k tomuto případu, jakožto i fotografie obžalovaných policistů, je portál Novinky.cz.

S touhle akcí to policie opravdu přehnala. Je zajímavé sledovat, jak policisté postupně upouštějí od svých výpovědí, aby nemuseli jít do basy. Spousta lidí mě odsuzuje za moje "působení" v oblasti správních řízení, ale teď se ukazuje, že fízlové jsou ještě větší zmrdi, než já. Za zabití toho muže by si měli jít všichni sednout.
Další zarážející věc pak je, že nezasvěcení lidé mi neustále argumentují tím, že "policajti jsou v pohodě". A pak se stane taková událost a všech 11 fízlů, kteří na místo dorazili, byli totální bezmozci - ani jeden jediný z nich se nezamyslel nad tím, že už to třeba stačí, že už to přehánějí, nebo že ten chlap už musí mít dost. Dokonce je ani nenapadlo, že by z toho mohli mít průšvih. Prostě ho bezmyšlenkovitě mlátili, dokud ho neumlátili (a vlastně ještě 15 minut poté).

O to víc ve mně vzbuzuje pochybnosti každý právní předpis, který rozšiřuje policistům jejich pravomoce. Poslední dobou mám pocit, že se nám z PČR stává nikým nekontrolované uskupení právně nepostižitelných labilních magorů, kteří si hrají na kovboje se stříkačkami.

Česká republika je v žebříčku počtu policistů na občana výš než Německo a Polsko. Vezmeme-li v potaz to, jak daleko jsou při jednání sami za sebe bez rozkazu schopní zajít - stává se z ČR skutečně policejní stát?

Zdroje:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama